Psychoterapia
Na czym polega psychoterapia?
Z jakich podejść terapeutycznych i metod korzystam w swojej pracy?
Psychoterapia - z jÄ™zyka greckiego "leczenie duszy" - to zaplanowane, specjalistyczne oddziaÅ‚ywania majÄ…ce na celu trwałą poprawÄ™ zdrowia psychicznego u osób, u których rozpoznano zaburzenia w tym zakresie, takie jak na przykÅ‚ad zaburzenia nastroju (np. depresja), zaburzenia lÄ™kowe (nerwice), zaburzenia odżywania, uzależnienia, zaburzenia po stresie, zaburzenia osobowoÅ›ci, PTSD.
Podczas ciÄ…gu spotkaÅ„ - od kilku tygodni lub miesiÄ™cy (terapia krótkoterminowa) do kilku lat (terapia dÅ‚ugoterminowa) terapeuta i klient/pacjent zajmujÄ… siÄ™ poszukiwaniem i zrozumieniem przyczyn dÅ‚ugo trwajÄ…cych problemów. Poprzez rozmowy, a czasem ćwiczenia, odbywa siÄ™ praca nad zwiÄ™kszaniem Å›wiadomoÅ›ci klienta w zakresie wewnÄ™trznych przyczyn trudnoÅ›ci, nad poszerzaniem Å›wiadomoÅ›ci swoich myÅ›li i emocji i zwiÄ™kszaniem możliwoÅ›ci ich regulowania. Relacja terapeutyczna tworzy możliwość doÅ›wiadczania emocji i trudnoÅ›ci w nowy, bezpieczny sposób, co już samo w sobie pozwala pacjentowi na inny sposób odczuwania i dziaÅ‚ania. NastÄ™pnie przechodzi siÄ™ do tworzenia i wypróbowywania nowych sposobów radzenia sobie, aby wypracować trwałą zmianÄ™: zdrowsze, bardziej skuteczne, mniej bolesne sposoby reagowania na bieżące problemy.
​
Wsparcie psychologiczne to podobna, lecz raczej doraźna forma pomocy, przeznaczona dla osób zdrowych, jednak doÅ›wiadczajÄ…cych trudnych momentów w życiu, kryzysów rozwojowych, trudnoÅ›ci w przystosowaniu siÄ™ do zmian (takich jak np. narodziny dziecka, zmiana pracy) . Polega na odreagowaniu napiÄ™cia, pomocy w odnalezieniu zasobów potrzebnych do powrotu do dobrego funkcjonowania, znalezieniu nowych strategii.
Jedną z form wsparcia jest interwencja kryzysowa, skupiająca się na osobach w stanie nagłego kryzysu, czyli w konfrontacji z sytuacją przekraczającą na dany moment możliwości radzenia sobie (takie jak przeżycie zagrożenia życia, katastrofy, napaści, przemocy, nagłej śmierci bliskiej osoby).
Czasem osoba, która nie ma obecnie przestrzeni lub zasobów na podjÄ™cie psychoterapii, decyduje siÄ™ na korzystanie tylko ze wsparcia psychologicznego.
​
​
​
-
psychoterapia Gestalt
-
terapia EMDR
-
podejście mindfullness
-
komunikacja bez przemocy (NVC, non-violent communication)
-
elementy terapii skoncentrowanej na rozwiÄ…zaniach (TSR) i terapii dialektyczno-behawioralnej (DBT)
-
techniki relaksacyjne.
​
​
terapia EMDR
Skrót EMDR oznacza Eye Movement Desensitization and Reprocessing - przetwarzanie i desensytyzacja za pomocÄ… ruchu gaÅ‚ek ocznych - to metoda terapeutyczna z poczÄ…tkami w latach 80-tych, skupiona na leczeniu traumy i PTSD.
​
W trakcie trwania leczenia, terapeuta pomaga klientowi odnaleźć wspomnienia, które stanowiÄ… źródÅ‚o jego bieżących trudnoÅ›ci. NastÄ™pnie wspiera klienta w ponownym ich przetworzeniu, uważnie monitorujÄ…c ten proces. Stosowana jest m.in. stymulacja bodźcami z dwóch stron pola widzenia, co wpÅ‚ywa pozytywnie na przebieg procesu przetwarzania. Niektórzy pacjenci zauważajÄ… powierzchowne podobieÅ„stwo tej metody do hipnozy, jednak podczas terapii EMDR pacjent caÅ‚y czas pozostaje przytomny i Å›wiadomy.
​
W trakcie przetwarzania w sieci wspomnieÅ„ powstajÄ… nowe połączenia, wyÅ‚ania siÄ™ nowa perspektywa, lepsze rozumienie i odkrycie zasobów do radzenia sobie w przyszÅ‚oÅ›ci, powodujÄ…c zmniejszenie intensywnoÅ›ci emocji zwiÄ…zanych ze wspomnieniami i zmiany w wielu obszarach życia. DziÄ™ki rozwojowi metod obrazowania, możliwe sÄ… badania dotyczÄ…ce powstawania realnych zmian w mózgu osób poddanych terapii EMDR.
​
Praca nad traumatycznymi wspomnieniami czÄ™sto wzbudza duże emocje, dlatego też pacjent jest wczeÅ›niej odpowiednio przygotowywany. W podejÅ›ciu EMDR przykÅ‚ada siÄ™ wagÄ™ do szczegóÅ‚owo opracowanych protokoÅ‚ów, w celu zwiÄ™kszania bezpieczeÅ„stwa i skutecznoÅ›ci terapii.
psychoterapia Gestalt
Terapia Gestalt należy do terapii humanistycznych, ma swój poczÄ…tek w warsztatach samorozwojowych, dążących do wzmocnienia kreatywnoÅ›ci i autonomii jednostki. Stopniowo jednak twórcy i praktycy zaczÄ™li poszerzać badania i pracÄ™ w gabinecie także o trudniejsze problemy psychiczne i zaburzenia.
Do specyfiki podejÅ›cia Gestalt należy koncentracja na indywidualnym doÅ›wiadczeniu osoby w "tu i teraz", wspieranie w odczuwaniu i rozumieniu emocji, przykÅ‚adanie wagi do relacji terapeutycznej i bieżącego kontaktu, a także używanie ćwiczeÅ„ i eksperymentów (sÅ‚użących zwiÄ™kszeniu Å›wiadomoÅ›ci tego, jak dana osoba doÅ›wiadcza rzeczywistoÅ›ci, oraz umożliwiajÄ…cych doÅ›wiadczenie zmiany swojego zachowania w bezpiecznych warunkach).
​
​
​